3.1. Попередники та обробіток грунту під яру пшеницю

<<-- Повернутися до меню "яра пшениця"

Попередники.
Яра пшениця відрізняється від інших зернових культур меншою здатністю до кущіння і слабким розвитком кореневої системи, особливо вторинних коренів. Тому необхідно підбирати попередники, які нівелюють ці недоліки ярої пшениці.
Кращими попередниками в зоні достатнього зволоження є багаторічнібобові трави, зернові бобові культури. Після них доцільно розмістити сорти твердої ярої пшениці.
Найпоширенішими попередниками ярої пшениці в зоні Лісостепу є просапні культури – цукрові буряки, картопля, кукурудза.
Добре росте і розвивається ця культура після ріпака, овочів. В Поліссі яру пшеницю розміщують після льону-довгунцю, картоплі, коренеплодів, люпину.
Можнависівати її також після гречки і вівса.
Решта зернових культур не придатні для вирощування після них ярої пшениці. Сівба після зернових погіршує водний і поживний режими цих полів і, найголовніше, їх фітосанітарний стан. Особливо зростає ураження кореневими гнилями та пошкодження шкідниками.
Щоб запобігти ураженню ярої пшениці борошнистою росою, бурою іржею, злаковими муха ми її рекомендують висівати в сівозміні не ближче як за 500 м від озимої пшениці. При перенасиченні сівозміни зерновими культурами допускається сівба ярої пшениці після озимої пшениці, яка росла після конюшини, з обов'язковим вирощуванням між ними проміжних культур. Недоцільно вирощувати яру пшеницю після ярих зернових, соняшнику, сорго, суданки, а в сухі роки після цукрового буряку. В роки з недостатніми запасами вологи в ґрунті доцільніше сіяти тверду пшеницю.
 
Підготовка ґрунту.
Яра пшениця, як і ярий ячмінь, дуже негативно реагує на веснооранку.
При розміщенні ярої пшениці після картоплі, цукрових і кормових буряків відразу після їх збирання поле орють на глибину 20-22 см. На полях, засмічених багаторічними бур'янами, глибину оранки збільшують до 25-27 см. На чистих від бур'янів площах дискують дисковими боронами на глибину 12-14 см, або застосовують плоскорізи на на глибину 20-22 см.
Після кукурудзи для подрібнення рослинних решток пускають важкі борони (БДТ-7,0), а пізніше орють плугами на глибину до 30 см. У Поліській зоні на дерново-карбонатних ґрунтах з неглибоким гумусним горизонтом орють  на глибину орного шару.
Якщо яра пшениця висівається після зернобобових культур, однорічних трав, льону-довгунцю, зернових, то відразу після їх збирання проводять лущення (ЛДГ-10) на глибину 6-8 см.
На засмічених коренепаростковими бур'янами полях ґрунт лущать двічі: перший раз на глибину 6-8 см дисковими, а другий - на 10-12 см лемішними лущильниками (ППЛ-10-25).
Система передпосівного обробітку ґрунту під яру пшеницю складається з ранньовесняного боронування у фазі фізичної стиглості ґрунту важкими або середніми зубовими боронами (БЗТУ-1,0; БЗСС-1,0) та передпосівної культивації безпосередньо перед сівбою на глибину загортання насіння культиваторами КПС-4 або комбінованими агрегатами "Європак", "Комбінатор", ЛК-4 тощо.

На площах, що засіваються в перші строки, поле готують до сівби без попереднього закриття вологи. Дуже перспективним є використання ґрунтообробно-посівних агрегатів, які дозволяють за один прохід виконати одночасно дві операції: якісно підготувати ґрунт і висіяти насіння у вологий і не пересушений верхній шар.

<<-- Повернутися до меню "яра пшениця"