4. Догляд за посівами та збирання м'яти перцевої

Догляд
Проводять одне-два досходове боронування середніми або важкими боронами. Післясходові боронування припиняють, коли висота рослин досягає 6-8 см. Після сходів проводять 2-3 міжрядних обробітків культиватором КРН-4,2. Перше розпушування виконують на глибину 6-8 см, друге - на 10-12 см і третє - на 6-7 см.
На забур'янених полях застосовують гербіциди: трефлан (8 л/га) - обприскування грунту з негайним загортанням до висадки м'яти, базагран (3 л/га) у фазі 4-6 листків у м'яти , про-метрин (6-8 л/га), 2,4 Д 500 (2-3 л/га), до сходів м'яти, набу (2,5-3,7 л/га) і поаст (2,5-3,7 л/га) проти однорічних злакових бур'янів. Для захисту від шкідників рослини обприскують актелліком (0,6 л/га).
Догляд за плантаціями м'яти другого року життя полягає у 1-2 боронуванні рано навесні до відростання рослин. Плантації м'яти третього року обробляють дисковими боронами БДТ-3,0. При застосуванні гербіцидів м'яту вирощують як культуру суцільного способу сівби, а на забур'янених полях навесні нарізають міжряддя і розпушують їх для знищення бур'янів.
 
Збирання
Збирають м'яту першого року при цвітінні 50 % рослин, коли є найбільший вихід олії. Скошують на низькому зрізі (6-8 см) косарками. Впродовж 1-2 днів скошену м'яту прив'ялюють до вологості 50-55 %, згрібають у валки і підбирають їх з одночасним подрібненням за допомогою кормозбиральних комбайнів (Е-280). Масу в спеціальних контейнерах КТТ-18 відправляють на пункт, де за допомогою парової відгонки на ППО-4 добувають із неї ефірну олію.
Вдруге скошують у жовтні, до настання приморозків.