5.5. Боротьба з бурянами в посівах озимого ріпаку

При нестачі вологи в ґрунті поле після сівби коткують. На широкорядних посівах в осінній та весняний періоди розпушують ґрунт культиваторами. Проводять підживлення азотними добривами і комплекс робіт щодо захисту рослин ріпаку від шкідливих організмів.
Ріпак не витримує конкурентної боротьби з бур'янами в осінній період на початкових фазах росту і розвитку. Осіннє забур'янення призводить до надмірного виносу точки росту над поверхнею ґрунту, слабшого розвитку кореневої системи, що разом підвищує ризик вимерзання ріпаку, а також спричинює формування низьковрожайних посівів. Тому найкращими строками застосування гербіцидів є до сівби чи після сівби до сходів ріпаку.
Незважаючи на високу конкурентну здатність по відношенню до бур'янів внаслідок випереджуючого росту навесні, ріпак може сильно забур'янюватись. Найбільш шкідливі бур'яни у посівах: підмаренник чіпкий, ромашка, зірочник, фіалка триколірна, пирій та ін. (табл. 10). Вони забирають у рослин ріпаку вологу і елементи живлення, засмічують насіння ріпаку, підвищують його вологість.
На пізніх, слаборозвинутих посівах, де існує небезпека загибелі взимку, всі заходи щодо захисту рослин переносять на весну, щоб не витрачати дарма кошти на осіннє внесення пестицидів.
Нині найефективнішим заходом боротьби з бур'янами є хімічний метод - застосування гербіцидів.
Для внесення гербіцидів та інших засобів захисту рослин використовують обприскувачі ОМ-630-2; ОПШ-15-01; ОПШ-2000; МЗУ-320; ОПК-2000; ЕКО-2000-18; ЕКО-2000-21,5; ЕКО-600-12 та іноземні машини.
Для передпосівного внесення найкраще застосовувати трефлан, для раннього післяпосівного - комманд, бутізан і для пізнього післяпосівного та післясходового - лонтрел та грамініциди.
Гербіциди суцільної дії (гліфос, 2-6 л/га; раундап, 2-6 л/гата ін.), використовують для знищення бур'янів за 2-3 тижні до оранки.
 
Таблиця 10 - Основні бур'яни на посівах ріпака і їх шкідливість.
Бур'яни
Шкідливий вплив
Підмаренник
Заважає збиранню врожаю, засмічує насіння як домішка, підвищує вміст вологи
Ромашка
Заважає збиранню врожаю, підвищує вміст вологи у насінні ріпака
Зірочник
Засвоює велику кількість азоту, конкурент за елементи живлення
Глуха кропива пурпурова
Ранні строки цвітіння, спричиняє поширення шкідників
Фіалка триколірна
Велике засмічення на складі
Самосів зернових
Конкуренція за площу живлення, надлишкова вологість насіння
Лисохвіст польовий
Конкуренція за площею живлення