5.6.3. Боротьба із хворобами цукрового буряка

Хвороби уражують сходи, листки, коренеплоди, під час вегетації зумовлюють великі втрати врожаю та погіршення якості сировини для цукрових заводів.
Найпоширенішими та шкідливішими хворобами буряку є церкоспороз, борошниста роса, пероноспороз, іржа, гнилі коренеплодів та ін.
Для запобігання ураженню хворобами рослин цукрового буряку обов'язково необхідно дотримуватись основних агротехнічних вимог. Зокрема значно покращити фітосанітарний стан посівів можна при дотриманні науково-обґрунтованого чергування культур у сівозміні, застосування напівпарового обробітку ґрунту, дотримання необхідної глибини оранки (28-32 см), правильного співвідношення азоту, фосфору і калію, забезпеченості мікроелементами тощо.
Для вирішення питання про доцільність застосування фунгіцидів для захисту рослин буряку від хвороб можна скористатися табл. 9.
 
Таблиця 9 - Обґрунтування необхідності застосування фунгіцидів (М. Роїк, 2001)
Основні хвороби
Критерії обґрунтування
Церкоспороз
Розвиток хвороби в попередні роки досягав 30% і більше. На листках у 2-3% рослин у фазі більше 15 листків з'явилися поодинокі плями хвороби. Сприятливі для розвитку хвороби умови: в кінці червня-липня температура вдень 20°С, відносна вологість повітря вище 70%. На столових буряках спостерігається розвиток хвороби.
Борошниста роса
Розвиток хвороби в попередні роки складав до 20%. В липні-серпні на листках з'явились поодинокі плями хвороби, спостерігається наростання захворювання. Сприятлива погода - середня температура повітря 20°С і вище, відносна вологість вдень нижча 60%, вночі -90%, опади не більше одного разу в декаду і нижчі норми. Хворобою уражені насінники буряків, кормові буряки і берізка польова.
Пероноспороз
У минулому році 5% і більше рослин були уражені хворобою. Наяв­ність в травні-червні вогнищ хвороби на насінниках та сприятлива погода -середня температура повітря 13-19°С, опади чи поливи, відносна вологість повітря вище 70%.
Іржа
В попередньому році 5% рослин були уражені хворобою. Наявність вогнищ хвороби на насінниках чи самосіві, поява її на листках буряків.
Вірусна жовтяниця і мозаїка
Перші крайові обприскування (40-60 м шириною) при появі попелиці на 1 % рослин по краю поля. Суцільні обприскування - при заселенні поодинокими колоніями попелиці більше 1% рослин.