7.1. Вирощування маточних коренеплодів цукрових буряків

Коренеплоди, які вирощені в перший рік і закладаються на зберігання для одержання з них насіння, називають маточниками, а висаджені в ґрунт навесні другого року - висадками.
Системи обробітку ґрунту і застосування добрив майже не відрізняються від тих, що передбачені при вирощуванні коренеплодів для виробництва цукру.
Сіють маточний буряк з міжряддям 45 см в оптимальні строки з вищими нормами висіву. До збирання на 1 га густота рослин повинна становити у зоні достатнього зволоження 160-180 тис, у зоні нестійкого зволоження - 140-160 тис. і в зоні недостатнього зволоження - 120-140 тис.
Ефективними є літні строки сівби (червневі), при яких рослини добре розвивають листя, а коренеплоди меншої маси (200 г). Такі коренеплоди найкраще зберігаються і мають високу насіннєву продуктивність.
Догляд за посівами маточного буряку такий же, як і за фабричним буряком. Посіви прополюють від цвітухи.
Збирають маточні коренеплоди пізніше, в період стійкого похолодання і зменшення середньодобової температури до 6-8°С (приблизно 20 жовтня). В таких умовах зменшується інтенсивність дихання викопаних коренеплодів, зменшується активність мікроорганізмів, що викликають кагатну гниль, немає загрози різкого підвищення температури в кагатах. При запізненні із строками збирання коренеплоди можуть пошкоджуватися приморозками.
Для збирання використовують комбайни КС-6, РКС-6. Листки зрізають так, щоб не пошкодити бруньки на головці коренеплоду.
Маточні коренеплоди необхідно впродовж 2-3 днів закласти на зберігання у траншеї чи кагати. Оптимальна температура для зберігання коренеплодів 1-3°С.