2. Біологічні особл. та технологія вирощув. перко

Біологічні особливості
Для перко характерна висока вибагливість до вологості та родючості грунтів. Перко незадовільно розвивається на кислих і оглеєних грунтах. Незважаючи на вибагливість до вологи, не витримує високого рівня підґрунтових вод.
 
Технологія вирощування
Попередники перко зернові культури, однорічні трави.
Система обробітку грунту, удобрення, догляд за рослинами такі самі, як у ріпака озимого. Спосіб сівби- звичайний рядковий з міжряддями 15 см. Оптимальна норма висіву має становити 2-2,5 млн/га, або 10-12 кг/га. Глибина загортання насіння 1,5-2,0 см.
У перші вісім-десять днів інтенсивно розвивається коренева система при слабкому розвитку надземної маси. Але у наступний період перко активно нарощує надземну масу у вигляді листків, які повністю затінюють грунт, чим запобігають розвитку бур'янів, зменшенню втрат вологи.
Для осіннього використання на зелений корм необхідно сіяти в період 20 липня - 10 серпня. Для весняного і на насіння сіють дещо пізніше - 10 серпня - 16 вересня.
Просторова ізоляція від інших капустяних культур має становити, 1,0-1,5 км.
 
Збирання
Збирають насіння роздільним способом тоді, коли пожовтіють стручки і 25-30% насіння набуде жовто-коричневого кольору. Можна збирати в повній стиглості прямим комбайнуванням.