1. Значення, походження та поширення сорго

Сорго - кормова, продовольча і технічна культура. Зерно використовується для приготування комбікормів і як концентрований корм для свиней, корів, коней і птиці. Зелена маса і сіно - добрий корм для великої рогатої худоби, а силос за якістю наближається до кукурудзяного. При скошуванні сорго в зеленому стані одержують непогане сіно. Для цього особливо придатне трав'янисте сорго (суданська трава). Після його скошування відростає отава, яка може бути використана на зелений корм і як пасовище. За поживністю 100 кг зерна сорго відповідає 119 корм. Од (76 г перетравного протеїну на 1 корм, од.), 100 кг силосу - 22 корм, од., 100 кг зеленої маси - 23,5 корм, од., 100 кг сіна - 49,2 корм. од.
Сорго є важливою продовольчою культурою. У цьому відношенні воно займає третє місце в світі після пшениці і рису. Зерно використовується для виготовлення крупи. У країнах Африки, Індії, Східної Азії сорго є основною хлібною культурою.
Сорго вирощують також як технічну культуру.
Цукрове сорго, зелені стебла якого містять 10-15% цукру, використовують для виробництва сиропу. З волотей віничного сорго виготовляють віники, щітки.
Висівають сорго і як кулісну культуру для снігозатримання і для створення смуг для захисту посівів від суховіїв. Вирощують сорго в післяжнивних і післяукісних посівах.
Центром походження зернового сорго є Африка, цукрового - східна Азія. У Китаї і Індії сорго відоме за 3 тис. років до н.е., в Середній Азії - за 2,5-3 тис. років до н.е. В європейських країнах його вирощують з XV, у Росії — з XVII ст. Сорго на корм вперше в Україні висівали під Херсоном у 1890 р.
Світова площа посіву сорго близько 50 млн га. На значних площах його вирощують в Африці, Індії, Китаї, США, країнах Близького Сходу і в деяких європейських країнах. У світовому землеробстві середня врожайність зерна сорго близько 15 ц/га
В Україні сорго вирощують переважно як кормову культуру на зерно і зелену масу на площі понад 85 тис. га. Основні площі посіву розміщені в південних посушливих областях: Миколаївській, Херсонській, Одеській, Дніпропетровській та ін. Середня врожайність становить 12,5-14,5 ц/га. У передових господарствах збирають по 45-50 ц/га зерна і 250-300 ц/га зеленої маси.