1. Значення та біологічні особливості кормового буряку

Значення
Кормовий буряк - цінна кормова культура. Коренеплоди мають добрі смакові якості, легко засвоюються і добре поїдаються тваринами. Незважаючи на відносно невисокий вміст сухих речовин, в 1 ц коренеплодів міститься 12-15 кормових одиниць. У коренеплодах багато ферментів, вітамінів, макро- і мікроелеменетів. Це джерело легкоперетравних вуглеводів, вміст яких становить 9%, а коефіцієнт перетравності досягає 96-98%. Вміст протеїну невеликий - 1,1-1,5%. Згодовуються коренеплоди у свіжому вигляді.
Значну кормову цінність має гичка кормового буряка. її згодовують у свіжому вигляді і як силос. В 1 ц міститься 10 к.о. Урожай гички становить 20-30% від маси коренеплодів.
Кормовий буряк має агротехнічне значення. Під нього вносять високі норми добрив, поле очищається від бур'янів, це цінний попередник у сівозміні для наступних культур.
Урожайність коренеплодів висока - 600-800 ц/га, і може досягати 1000-1500 ц/га, за рахунок цього забезпечується більший збір сухих речовин з одиниці площі, порівняно з зерновими культурами.
Урожайність гички (100-300 ц/га) прирівнюється до збору середнього врожаю однорічних трав, причому без додаткових затрат.
 
БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
Вимоги до температури
Проростання насіння кормового буряка починається при температурі 3-4°С, а сходи здатні витримувати короткочасні приморозки до мінус 3-4°С. Дружні сходи з'являються лише при 12-15°С. Найбільш сприятлива температура для формування високого врожаю - 15-20°С. Восени ріст припиняється при зниженні середньодобової температури до б°С. Викопані коренеплоди пошкоджуються вже при температурі мінус 2°С і стають непридатними для зимового зберігання.
Вимоги до вологи
Буряк - вологолюбна культура. Особливо вимогливий до вологи під час проростання насіння, яке поглинає при набуханні 120-160% води від маси насінини. Найбільше води потребує в другій половині вегетації (липень-серпень), коли йде інтенсивний приріст біомаси. За посухостійкістю поступається буряку цукровому.
Вимоги до світла
Найбільші врожаї коренеплодів формуються в умовах теплого сонячного літа. Культура довгого дня. Загущення рослин і погіршення умов освітлення приводить до зниження продуктивності посівів.
Вимоги до грунту
Буряк вимогливий до родючості грунту. Добре росте на чорноземах, дерново-підзолистих, сірих лісових суглинках з нейтральною реакцією. Непридатні для нього вогкі глинисті, дуже підзолисті грунти з високою кислотністю.