1. Значення та історія поширення арахісу

Значення
Арахіс - одне з найважливіших джерел рослинного жиру на земній кулі. Насіння його містить від 45% до 60% високоякісної харчової невисихаючої олії, яка за смаковими якостями не поступається оливковій олії (добувають з плодів маслини). Арахісову олію використовують для виготовлення кращих сортів консервів, в кондитерській, парфумерній промисловостях. Із насіння виготовляють різні кондитерські вироби, а в підсмаженому вигляді споживають як ласощі.
Крім олії, в насінні арахісу міститься 23-28% білка, 7-21% беза-зотистих речовин і вітаміни. Арахісова макуха має до 45% білка і 8% олії, її використовують для витробництва халви, печива, шоколаду, кави та ін.
Висушені листки і стебла згодовують худобі. За кормовими якостями вони не поступаються сіну люцерни й конюшини. Як бобова культура арахіс є добрим попередником для багатьох польових культур.

Історія, та поширення
Арахіс походить з Південої Америки, де вирощувався з давніх часів. В Європу завезений на початку XVIстоліття. В Україні вирощувався вже наприкінці XVIIстоліття.
У світі арахіс висівається на площі 15-19 млн. га і за посівними площами серед олійних культур поступається лише сої, ріпаку, соняшнику. Найбільш поширений він в Індії, Китаї, Японії, Кореї в країнах Центральної і Північної Америки. Вирощується
¶також в США, Європі (переважно в країнах Середземномор'я). Середня врожайність у світі близько 15 ц/га. В 1998 році у світі було зібрано 28 млн. т насіння арахісу. В Україні можна збирати 14-16 ц/га, а в умовах зрошення на Півдні України - до 25 ц/га. Арахіс займає в Україні незначні посівні площі, проте є перспектива їх розширення.