1. Значення та історія поширення бавовника

Значення       
Бавовник - основна прядивна культура в світі. Його вирощують для одержання основної продукції - волокна, яке міститься в плодах (коробочки) разом з насінням.
Волокно характеризується високою якістю, воно легке, міцне, йде на виготовлення таких популярних тканин як трикотаж, батист, ситець, сатин, фланель та ін., з яких шиють одяг.
З короткого волокна (підпушку) виготовляють вату, папір, пластмасу тощо.
Насіння бавовнику містить 20-30% технічної олії, макуха має до 40% білка є добрим концентрованим кормом для тварин. З 1 га одержують 160-180 кг олії та 300-350 кг макухи.
Середня врожайність бавовни-сирцю (волокно і насіння) у світі становить 15 ц/га. З цієї кількості можна одержати 500-540 кг волокна, 680-850 кг насіння.
Відходи від очистки насіння є сировиною для виробництва спирту, глюкози, смоли, кормових білків; стебла- для одержання оцтової кислоти, паперу, будівельних плит, придатні як паливо.
Бавовник є добрим медоносом.
 
Історія та поширення
Бавовник відноситься до стародавніх культур. Є 2 центри походження бавовнику - Азія і Центральна Америка. В Індії, Китаї з нього виготовляли тканини вже за 3000 років до н.е. Звідси він поширився в Єгипет, Середню Азію. У Мексиці, Перу теж бавовник вирощували впродовж тисячоліть.
Світова площа посіву бавовнику становить 34-35 млн/га, а виробництво бавовни-сирцю коливається в межах 42-45 млн. т. Найбільше вирощують бавовнику США, Індії Китаї, Пакистані, Бразилії, Мексиці, Єгипті, Туреччині. На ці країни припадає 80% усього збору бавовнику-сирцю.
У південних областях України бавовник почали вирощувати ще у 1929 році. У період з 1929 р. по 1954 р. посівні площі бавовнику на півдні України досягали 220 тис.га. Проте з 1954 р. бавовник в Україні перестали вирощувати, оскільки при радянській імперії економічно вигідніше було завозити сировину з Середньої Азії.
З 1996 року вирощування цієї культури в Україні поновлено на невеликій площі (2000 га) у Херсонській області. Урожайність бавовнику-сирцю в Україні становить 6-8 ц/га, у кращих господарствах збирають по 10-15 ц/га.
Для вирощування в Україні придатні лише скоростиглі і ультраскоростиглі сорти, зокреми сорти болгарської селекції та український Дніпровський 5.