1. Значення та види гарбуза

Значення       
В Україні поширені три види гарбузів: звичайнийабо столовий (Cucurbitaреро), великоплід-ний або волоський (Cucurbitamaxima), мускатний (Cucurbitamoschata). їх вирощують на кормові цілі, використовують як продукт харчування і як лікарські- рослини.
Плоди гарбуза можна довго зберігати у свіжому вигляді (5-7 місяців і більше), згодовувати худобі як цінний молокогінний корм, використовувати для годівлі свиней, птиці. їх силосують разом з половою, соломою, стеблами кукурудзи тощо. У 1 ц кормового гарбуза міститься 10,2 к.о. і 7,0 кг перетравного протеїну.
Гарбуз цінний дієтичний продукт харчування. Його споживають у сирому (м'якоть, сік), вареному, пареному вигляді, солять, маринують тощо. Найбільш цінні плоди з жовтим чи оранжевим м'якушем, що багаті на каротин (більше ніж у моркви). М'якуш містить 4-8% цукру, значну кількість вітамінів (С; В,; В2; В5; В9; Е; РР; Dта ін.), білку, целюлози, фітонцидів. Вміст мінеральних солей в межах 0,4-0,8%. Завдяки гармонійному поєднанню вуглеводів, білків, мінеральних солей і ферментів гарбуз добре засвоюється організмом.
Гарбуз - справжня мініатюрна аптечка. Страви з м'якуша (понад 300 видів) гарбуза рекомендують для лікувального та профілактичного харчування, оскільки в ньому багато легко-засвоюваної клітковини, солей заліза, міді, фосфору, магнію, калію, кобальту та ін., що підвищує імунітет організму. Вони корисні при лікуванні атеросклерозу, порушенні обміну речовин, хворобах нирок, серця, кишківника, печінки (відновлює антитоксичну функцію). Завдяки великому вмісту пектину ці страви сприяють виведенню холестерину. Сік гарбуза корисний при фізичній та розумовій втомі, має заспокійливу дію на нервову систему, покращує сон.
З гарбуза виготовляють також повидло, варення, цукати, соки.У насінні є 40-52% харчової олії, яка за якістю не поступається кращим сортам рослинної олії. Насіння і олія теж мають лікувальні властивості.
Вирощування гарбуза має агротехнічне значення, оскільки це добрий попередник для озимих і ярих культур. Урожайність плодів гарбуза становить 400-700 ц/га і більше.                                        
Види гарбузів
Гарбуз звичайний має різко гранчасті стебла, листки п'ятилопатеві, вкриті товстими колючими шипами. Опушеність огудини теж дуже жорстка, колюча. Найбільш поширений вид. Скоростиглий. Плоди кулястої, видовженої, сплющеної, яйцеподібної форми з дерев'янистою корою. За вмістом цінних поживних речовин переважає велико плідний. До цього виду належать найпоширеніші столові сорти: Мозоліївський 15, Український багатоплідний, Мигдальний 35, Славута, Херсонський, Гілея, Новинка та ін. (табл.12.1).
Гарбуз великоплідний має циліндричне опушене стебло. Плоди сферичні, круглі, видовжені, можуть бути дуже великі (50-60 кг). До цього виду належать кормові сорти Гібрид 72, Валок та деякі столові.
Гарбуз мускатний має округло-гранчасте стебло, м'якоопушене листя. Плоди видовжені, у м'якуші більше цукру (8-11%), вона з мускатним присмаком. Має добрі смакові якості. До цього виду належить сорт Арабатський.