3.1. Попередники та обробіток грунту під озиме жито

Попередники.
Жито, порівняно з пшеницею, менше реагує на повторне вирощування і вибагливість до попередників у нього не дуже висока. Проте на малородючих ґрунтах і при недостатньому внесенні добрив вимогливість до попередників зростає. До кращих попередників на Поліссі належать: зайняті люпином і вико-вівсяними сумішами пари, багаторічні трави на один укіс, рання картопля, льон-довгунець, кукурудза на зелений корм; у Лісостепу - багаторічні трави на один укіс, озимі та кукурудза на зелений корм, вико-вівсяні суміші, горох на зерно, озима пшениця. Не слід вирощувати озиме жито після удобрених зайнятих парів і урожайних багаторічних бобових трав. По цих попередниках, внаслідок надмірного азотного живлення, особливо на родючих ґрунтах, жито часто вилягає.
Обробіток грунту.
Основним завданням обробітку ґрунту є збереження вологи в орному шарі ґрунту, боротьба з бур'янами і нагромадження в ґрунті елементів живлення. В однакових кліматичних і ґрунтових умовах, після одних і тих же попередників він майже не відрізняється від обробітку під озиму пшеницю. Після стерньових попередників (озима пшениця) проводять лущення стерні (ЛДГ-10, ЛДГ-15) і оранку плугами з передплужниками (ПЛН-5-35, ШІН-6-35): на Поліссі на глибину орного шару (16-18 см), у Лісостепу і Степу - на 20-22 см з одночасним коткуванням і боронуванням.
Основний обробіток після попередників, які рано звільняють поле (зайняті пари) проводять по типу напівпару. Після збирання цих попередників поле двічі лущать у залежності від забур'яненості дисковими або лемішними лущильниками (ППЛ-10-25) і орють плугами з передплужниками на глибину 20-22 см та двічі-тричі культивують культиваторами КПС-4, КПГ-4Г та іншими в агрегаті з боронами БЗТС-1,0 або БЗСС-1,0, зменшуючи кожну наступну культивацію на 2-3 см.
Після гороху, льону-довгунця, ранньої картоплі при незначній засміченості поля культивують культиваторами-плоскорізами КПГ-2-150 або ПГ-3-5 в агрегаті з голчастими боронами (БИГ-3) на глибину 10-12 см. Забур'янені поля лущать та орють з одночасним борону­ванням на глибину 20-22 см. Поля з під кукурудзи та багаторічних трав обробляють дисковими боронами БДТ-3, БДТ-7 на глибину 10-12 см і орють у агрегаті з котками ЗККІІІ-6 на глибину 25-27 см.
Оранку у всіх випадках проводять за 3 - 4 тижні до сівби жита і утримують ґрунт у чистому від бур'янів стані. Перед сівбою поле культивують на глибину загортання насіння або обробляють комбінованими агрегатами РВК-3,6 та ін.