6.3.3. Внесення мікродобрив під льон-довгунець

Крім азоту, фосфору і калію рослинам льону у невеликій кількості потрібні мікроелементи: бор, марганець, молібден, цинк, мідь, кобальт (табл. 2). Вони підвищують урожай волокна і насіння, поліпшують якість продукції, зменшують захворюваність льону фузаріозом, бактеріозом, іржею, посилюють стійкість рослин до вилягання і впливу несприятливих погодних умов. Ефективність мікродобрив висока в роки з нормальним і підвищеним зволоженням і зменшується в посушливі роки.
 
Таблиця 2. - Чутливість льону на нестачу мікроелементів
 
Назва культури
Мікроелементи
В
Сu
Zn
Мn
Fe
Mo
Льон
++
++
+++
+
++
+
 
Точки росту і молоді тканини потребують значну кількість бору, оскільки він відповідає за диференціацію клітин і формування стінок клітин. Нестача бору в рослинах льону викликає захворювання, яке проявляється у відмиранні верхньої точки росту стебел та кінчиків кореня. Знижується стійкість рослин до хвороб. Квітки не утворюються або з'являється пустоцвіт, осипається зав'язь. Під впливом бору врожайність волокна зростає на 0,5-1,0 ц/га, насіння - на 1,0-1,5 ц/га. Для обробки насіння використовують борну кислоту (100-150 г/ц), для обприскування посівів - по 200-300 г/га. Особливо ефективні борні добрива при вирощуванні льону на родючих вапнякових ґрунтах.
При вирощуванні льону на осушених низинних торфових ґрунтах обов'язково вносять мідьу вигляді сульфату міді (100-200 г/ц), мідного купоросу по 50-100 г/ц насіння, або для підживлення льону по 1-2 кг/га у вигляді 0,02%-0,05%-го розчину. Можна вносити його перед сівбою по 20-25 кг/га. При нестачі міді в рослинах розкладається хлорофіл, знижується інтенсивність дихання, стійкість проти грибкових і бактеріальних захворювань.
Молібдендає особливо високу віддачу на кислих дерново-підзолистих ґрунтах. Він входить до складу ферментів, бере участь у фотосинтезі й білковому обміні, в диханні рослин. З молібденових добрив найбільш поширені молібденовокислий амоній і молібдат амонію-натрію (36%), які застосовуються для обробки насіння по 30-50 г/ц або для позакореневого підживлення по 200 г/га.
Льон дуже чутливий до цинку. Він впливає на азотний обмін у клітинах рослин, бере участь у гормональному регулюванні розвитку рослин. При нестачі його затримується ріст рослин, знижується вміст хлорофілу в листках. Цинк підвищує стійкість льону проти впливу несприятливих природних умов: похолодання, засухи тощо. Внесення цинку в позакореневе підживлення сприяє збільшенню врожаю насіння на 17%, довгого волокна - на 14%. З цинкових добрив використовують сірчанокислий цинк (22%>), ним обробляють насіння (200-300 г/ц) або обприскують посіви.
Марганець відіграє важливу роль в обміні речовин і фотосинтезі. Насіння обробляють сірчанокислим марганцем (70%) з нормою 300 г/ц.
Високу ефективність забезпечують комплексні водорозчинні добрива на хелатній основі, що містять збалансоване співвідношення макро- та мікроелементів. їх використовують для передпосівної обробки насіння і для позакореневого листкового підживлення