7.2. Строки та способи збирання льону-довгунцю

Починають збирати льон-довгунець через 2-3 дні після настання ранньої жовтої стиглості, а основну кількість площ — у фазі жовтої стиглості. Завершити збирання необхідно впродовж: 10-12 днів у жовтій стиглості.
За комбайнового способу збирання льон збирають дещо пізніше - на 4-6 день після настання ранньої жовтої стиглості. Вихід волокна льону, його якість, урожай насіння мало відрізняються в ці фази -ранній жовтій і жовтій. Насіння льону збирають у фазі жовтої стиглості (кількість зелених коро­бочок не перевищує 5%), коли найвища його схожість.
 
Найпродуктивнішим є комбайновий спосіб збирання. Льонокомбайн ЛК-4А одночасно вибирає льон, обчісує коробочки і подає льоновий ворох у причіп, розстеляє солому на полі для вилежування.
Розстелену льоносолому вилежують до готової для відправлення на льонозавод трести. Під час вилежування льону під дією тепла, вологи та світла за допомогою мікроорганізмів відбувається відділення волокна від деревини і солома за 15-25 днів перетворюється у тресту. Пектиноруйнівні аеробні гриби Cladosporium herbarum розкладають пектинові речовини, що склеюють волокнисті пучки з тканинами стебла, а сонячне проміння сприяє відбіленню волокнистого шару. Найкращі умови для діяльності грибів складаються при температурі 16-18°С і вологості повітря 60%, що звичайно спостерігається при розстелюванні й вилежуванні льоносоломи в серпні.
Через 10-20 днів після розстилання соломи стрічки обертають за допомогою перевертана ОСН-1, коли стебла мають вигляд напівтрести. Вдруге стрічку готової трести перевертають перед її підбиранням для швидшого підсихання.
 
Суху тресту (вологість не більше 20%) підбирають і в'яжуть у снопи підбирачем ПТН-1, а при рулонній технології - прес-підбирачем ПРП-1,6. Вилежана треста має сірий колір, після обробки її проби на тіпальній машині, дає м'яке і чисте від костриці волокно. Готову тресту відправляють на льонозавод.
Для піднімання трести, особливо за дощової погоди, можна з великим ефектом застосувати грабельний підбирач-порцієутворювач ПНН-3, який навішується на трактор Т-25А, Т-40 та МТЗ. Його обслуговує лише один тракторист. Підбирач піднімає з формуванням порцій за зміну тресту на площі 15-20 га. Утворені підбирачем порції встановлюють в конуси для просушування, а суху тресту зв'язують в снопи. Затрати праці порівняно з підніманням трести вручну скорочуються в 2-2,5 рази.
 
Льоновий ворох (обчісані комбайном коробочки 50-80%, насіння 5-10%, інші домішки 10-20%) висушують до 16-18% підігрітим або атмосферним повітрям на спеціальних сушарках. Після цього його обмолочують на молотарці-віялці МВ-2,5А, очищають на насіннєочисній машині МНС-1,25, яка забезпечує чистоту не менше 99%, на ОС-4,5А чи інших зерноочисних машинах. Зберігають при вологості не більше 12-13%.
Одним із шляхів зменшення енерговитрат на сушіння льоно-вороху є поступовий перехід до двофазної технології. Двофазна технологія збирання льону передбачає вибирання (висмикування рослин з ґрунту) льону, його розстилання необмолоченим для висушування коробочок. Насіння продовжує достигати з одночасним висиханням коробочок і вилежуванням трести. Коли коробочки висохнуть (через 6-8 днів), їх очісують, а треста залишається на полі до повного вилежування, після чого її збирають у рулони.