2. Біологічні особливості та сорти кунжуту

Біологічні особливості
Кунжут дуже теплолюбна рослина. Насіння проростає лише при температурі 15-16°С, а сходи з'являються при 18-20°С. Приморозки до мінус 0,5-1°С згубні для сходів. При температурі нижче 15°С кунжут перестає рости. Оптимальною температурою для росту вегетативної маси є 22-24°С, генеративних органів - 25-30°С. Восени приморозки - 3°С спричинюють загибель рослин. У Європі кунжут сильно уражується бактеріозом, що наряду з його теплолюбністю стримує його поширення на цьому континенті.
Кунжут вимогливий до вологи, особливо в період цвітіння і формування насіння. Нестача води може призвести до опадання зав'язі.
Кунжут - світлолюбна рослина короткого дня. Кращі грунти для нього піщано-суглинкові карбонатні чорноземи. Непридатні заболочені, засолені з близьким заляганням ґрунтових вод.
 
Сорти: Одеський 539, Надія, Кубанець. Значні втрати врожаю насіння можуть бути від неодночасного достигання і розтріскування коробочок. Зараз створені сорти (N187; N278) з нерозтріскуючими коробочками, що значно підвищило врожайність. Крім того, ці сорти менше уражуються бактеріозом.
Сорт Надія стійкий до перепадів температур повітря й весняних приморозків. Середньостійкий до осипання. Вегетаційний період - до 96 днів. Урожайність 10-14 ц/га, вміст олії - 55%. Рекомендований до вирощування в Степу і Лісостепу для отримання високоолеїнової олії.