4. Технологія вирощування гарбузів

Попередники
Кращими попередниками для гарбуза є озимі зернові, зернобобові культури, картопля, коренеплоди, однорічні трави на зелений корм. Недопустиме розміщення після гарбузових. Можна висівати у міжряддях кукурудзи, картоплі, квасолі, бобів, кормових і столових буряків.
Обробітокгрунту
Після збирання стерньових попередників поле   лущать, через два тижні орють на глибину 25-30 см.
Після просапних відразу орють на зяб. Навесні закривають вологу і проводять дві-три культивації для вирівнювання грунту та знищення бур'янів.
Удобрення
Під зяблеву оранку вносять по 20-40 т/га гною іфосфорні (Р45-60) та калійні (К45-60) добрива. Азотнідобрива(N45-60)краще внестинавесніпід одинз поверхневихобробітків грунту.
Сівба
Насіння відбирають з добре достиглих, здоровихтипових для даного сорту плодів. Схожість має бути не нижчою, ніж 90%. Для підвищення енергії проростання та схожості, прискорення розвитку рослин перед сівбою застосовують повітряно-тепловий обігрів впродовж 6-8.діб.
Для ранньої сівби використовують сухе насіння, для пізніших строків перед сівбою насіння замочують у воді для повного набухання.Насіння перед сівбою протруюють ТМТД (5 кг/т).
Сіють гарбуз широкорядним способом за схемою 210x210; 210x140; 140x140; по 2-3 насінини за допомогою сівалок СУПН-8, СПЧ-б. Глибина загортання 5-6 см, а в суху погоду - до 8 см.
Строк сівби - кінець квітня - початок травня, коли грунт прогрівся щонайменше до 10-12°С і мине небезпека весняних приморозків.