6.3. Значення та основні вимоги до якості зерна пововарного ячменю

Значення.
Велике значення має ячмінь у виробництві пива. Найбільш цінні для цього сорти дворядного ячменю з добре виповненим і вирівняним за крупністю зерном. Для одержання якісного пива необхідне зерно певного біохімічного складу, що забезпечується поєднанням трьох чинників: пивоварний сорт, відповідні грунтово-кліматичні умови і технологія вирощування.
 
Основні вимоги до якості зерна на пивоварні цілі наступні:
1. Зерно повинно бути здоровим, однорідним, чистим, мати приємний запах свіжої соломи, світло-жовтого або жовтого кольору. Сірий, червонувато-жовтий, жовтувато-коричневий та жовтий з чорними кінчиками колір зерна вказує на збирання ячменю в дощовий період. Темний колір ячменю і коричневі кінчики у зернівок - ознака зберігання в сирому місці. Недозрілі зерна ячменю мають зеленуватий відтінок. Сіро-матовий та синюватий колір викликаний пліснявою. Зібраний у дощову погоду та погано збережений ячмінь набуває пліснявого, затхлого та солодового запаху і тому не придатний для пивоваріння.
2. Перед зберіганням зерно ячменю очищують, доводять його до однорідного стану, тобто відбирають зерна з рівномірним великим розміром. Вміст крохмалю та солодового екстракту більший у великих зернах і менший у малих. Однаковий розмір зерен забезпечує рівномірне поглинання води зерном, що сприяє рівномірному солодорощенню. Кількість 1-ої та 2-ої фракції (розмір зерен 2,5 мм) має становити не менше 85%; через сито 2,2 мм може пройти не більше 5% дрібних зерен.
3. Допускається смітна домішка не більше 1%, зернова домішка не більше 2%, дрібних зерен не більше 5%.
4. Вологість зерна при продажу до 20 вересня повинна становити 14,5%; до 5 жовтня - 14,0%; після 5 жовтня - 13,5%. Зерно потрібно вчасно сушити, щоб не утворювалась пліснява, яка знижує схожість та викликає плісняві отрути.
5. Зерно пивоварного ячменю повинно мати підвищений вміст крохмалю (60-70%) і екстрактивних речовин (78-82%).
6. Вміст білка має бути низьким - 9-11%. Дуже високий вміст білка призводить до труднощів у фільтрації на пивоварному заводі, а також до погіршення якості пива. Вміст білка має також і економічне значення: збільшення вмісту білка на 1% зменшує вихід екстракту на пивоварному заводі на 0,8%. Ідеальний вміст білка у зерні пивоварного ячменю - 11%.
7. Висока схожість - головна передумова високоякісного солоду. Під час проростання в процесі солодорощення у зернах утворюються ферменти, які руйнують внутрішню структуру зерна, воно стає крихким і м'яким. Несхожі зерна погіршують якість солоду, через що зменшується вихід пива та його якість. Здатність до проростання має бути не менше 96% для зерна, поставленого не раніше як за 45 днів після його збирання, і не менше 97% для зерна, поставленого раніше як за 45 днів після його збирання.
8. Висока сортова чистота є важливою як для солодовні, так і для пивоварного заводу. Ні в якому разі не допускається змішування сортів. Різні сорти характеризуються певними якісними характеристиками з таких показників, як водочутливість, плівчастість, білок, екстракт, температурні режими солодорощення. Навіть один і той же сорт, вирощений у різних регіонах, має різні властивості.
9. Зерно має мати низьку плівчастість (менше 7-10%). Ціняться сорти з тонкою плівкою та низьким вмістом бета-глюкану, що забезпечують добре проникнення води в зерно, швидке та рівномірне спушування зерна в процесі солодорощення.
10. Зараженість шкідниками не допускається.